powiększanie rodziny

Rodzina

Jak się przygotować na powiększenie rodziny?

8 cze , 2016  

Narodziny dziecka to niezwykły moment w życiu rodziny. Czekamy na niego z niecierpliwością, nie mogąc się doczekać, aż maluszek pojawi się na świecie i wypełni dom krzykiem, lecz z drugiej strony mamy mnóstwo obaw dotyczących tego, jak sobie damy radę w nowej roli. Boimy się, czy poród przebiegnie prawidłowo i czy poradzimy sobie z opieką nad noworodkiem. Strach jest w takim momencie normalny – jeśli spodziewamy się pierwszego dziecka, nie wiemy, co nas czeka i boimy się nowej sytuacji.

Jak przygotować się na narodziny dziecka?

Kiedy po raz pierwszy mamy zostać rodzicami, jesteśmy zestresowani jak nigdy wcześniej. Choć cieszymy się, że w naszej rodzinie pojawi się upragnione dziecko, to nie do końca wiemy, co nas czeka i jesteśmy pełni obaw. Wszyscy wokół opowiadają nam o trudach porodu, nieprzespanych nocach i skomplikowanych czynnościach, które będziemy musieli wykonywać przy niemowlęciu. Jesteśmy przerażeni. Zobaczymy jednak, że kiedy maluch pojawi się na świecie wszystko przyjdzie nam naturalnie i nie warto było tracić czasu na strach.

Najlepszą metodą na to, żeby pokonać stres jeszcze przed narodzinami maluszka jest wiedza – jak najszybciej kupmy książki dla przyszłych rodziców i zapiszmy się do szkoły rodzenia. W szkole rodzenia specjaliści (lekarze, położne, psychologowie) rozwieją wszystkie nasze wątpliwości dotyczące przebiegu ciąży, porodu i opieki nad noworodkiem i pomogą nam się dobrze przygotować na przyjęcie dziecka. Pamiętajmy, że powiększenie rodziny to piękna chwila i nie powinniśmy pozwolić na to, żeby strach odebrał nam radość z oczekiwania na nowego członka rodziny.

Druga ciąża – bezproblemowa?

Bardzo często wydaje nam się, że druga i kolejna ciąża to już psikus. Wszystko wiemy, mamy doświadczenie. Wystarczy, że z szaf wyjmiemy ubranka i akcesoria po starszym dziecku. Nic bardziej mylnego. Każda ciąża i każdy poród jest inny, więc może się okazać, że wiele rzeczy nas zaskoczy. Wyprawkę dla maluszka również trzeba skompletować – nie wszystko dziecko może odziedziczyć po starszym rodzeństwie. Wielkim wyzwaniem przy oczekiwaniu na drugie i kolejne dziecko jest również przygotowanie naszych pociech, na to, że w domu pojawi się niemowlę. Choć powiększenie rodziny to coś pięknego, to dla dzieci również stresującego.

Muszą się odnaleźć w nowej roli starszego rodzeństwa, a my musimy im w tym pomóc. Jeśli nie chcemy, żeby dziecko źle przeżyło narodziny rodzeństwa, pomóżmy mu odnaleźć się w nowej sytuacji. Wciągnijmy starszego malucha w przygotowania wyprawki, pokoiku dla noworodka, niech pomoże nam wybrać imię dla siostry i brata. Jeśli dziecko będzie czynnie uczestniczyło w przygotowaniach do powiększenia rodziny, będzie szczęśliwe, a relacje miedzy rodzeństwem od początku będą się dobrze układać. Pamiętajmy, że narodziny dziecka to zawsze ogromne wyzwanie – nawet wtedy, kiedy to nasza trzecia czy czwarta pociecha musimy się do nich dobrze przygotować.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *