domowe finanse, oszczędzanie na zakupach

Poradniki

Sposób na domowe finanse – oszczędzaj na codziennych zakupach

25 sty , 2016  

Codzienne zakupy spożywcze, środków czystości, ubrań czy tankowanie na stacjach benzynowych albo korzystanie z różnych usług, to najprostszy sposób na dokonywanie niewielkich, ale widocznych oszczędności. Przyzwyczajeni jesteśmy do konsumpcyjnego trybu życia, co jest zrozumiałe. Nie po to pracujemy po 8 lub więcej godzin dziennie, by resztę dnia spędzać z kalkulatorem w ręku i chodzić od sklepu do sklepu robiąc zakupy tam, gdzie jest najtaniej, byleby nie przepłacić. Mamy jednak sporo nawyków, które warto zmienić.

W sklepach mamy dziś tyle promocji i tyle wyprzedaży, że warto kupując ubrania czy sprzęt elektroniczny korzystać właśnie z nich. Przykładowo, gdy zepsuje nam się lodówka bez możliwości naprawy, nie idźmy do najbliższego sklepu po nową. Przejrzyjmy w internecie oferty różnych sklepów, a następnie wybierzmy się może do tego odleglejszego, ale mającego akurat wyprzedaże starszych modeli lodówek. Warto też kupować na wyprzedażach ubrania – gdy kończy się sezon letni lub zimowy, możemy za ułamek ceny kupić markowe ciuchy, które posłużą nam na kolejny sezon. Nie kupujmy ubrań sezonowych tuż przed rozpoczęciem sezonu – wtedy ceny są najwyższe!

Zakupy spożywcze też powinniśmy opatrzyć nieco ostrzejszymi restrykcjami. Sposoby na oszczędzanie przy okazji codziennych zakupów są proste – zawsze wychodźmy na zakupy z listą zakupów. W ten sposób kupimy wszystko, niczego nie zapomnimy, i nie kupimy miliona niepotrzebnych drobiazgów. Uczmy też swoje dzieci oszczędzania na słodyczach i drobiazgach. Wrzucajmy im do skarbonki niewielką kwotę, gdy zdecydują się zamiast kupić kolejnego batona, zaoszczędzić te pieniądze i za kilka dni kupić sobie coś większego – na przykład wymarzoną zabawkę.

Sami również powinniśmy dawać dziecku dobry przykład nie kupując rzeczy pod wpływem impulsu. Czasem warto przeczekać aż minie nam pierwszy zachwyt, zastanowić się czy naprawdę tego potrzebujemy, i dopiero wtedy podjąć decyzję. Dzięki tak wykorzystywanej silnej woli udaje się naprawdę sporo zaoszczędzić na kupowaniu rzeczy, których tak naprawdę wcale nie potrzebujemy. Łatwo się przekonać, ile w ten sposób zaoszczędzimy, gdy przed kolejną wypłatą zobaczymy swój stan konta i ile nam na nim zostało.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *