furniture-998265_640

Poradniki

Meble i ich oklejanie

15 lip , 2016  

Wszystkie meble z czasem ulegają zniszczeniu, nudzą się lub po prostu, w przypadku tych o bardziej nietypowej kolorystyce, wychodzą z mody. Dla osób, które nie dysponują zbyt dużym budżetem doskonałym wyjściem z tej sytuacji może być oklejanie mebli przy pomocy specjalnych oklein.

Renowacja starych i zniszczonych mebli wcale nie musi być kosztowna. Oklejanie mebli jest stosunkowo nowym, ale bardzo wygodnym sposobem na odświeżenie obitych sprzętów. Okleiny meblowe są z pewnością dobrym pomysłem w przypadku osób, które cenią sobie ciekawie urządzone wnętrza, a nie chcą przy tym wydawać majątku. Okleiny PCV potrafią odmienić każdy mebel. Na rynku oferta jest bardzo szeroka, można zakupić okleiny w różnorodnej kolorystyce i o różnych wzorach, każdy znajdzie więc coś odpowiedniego do swojego wnętrza. Znaleźć można zarówno te minimalistyczne – białe, jak i bardzo kolorowe, idealne do pokoju dziecięcego lub młodzieżowego.

Cena oklein jest zróżnicowana i waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych za metr bieżący. Uzależnione jest to przede wszystkim od producenta i jej rodzaju. Samo oklejanie mebli nie należy do czynności zbyt skomplikowanych. Należy przede wszystkim dokładnie oczyścić oklejaną powierzchnię przy pomocy papieru ściernego. Następnie trzeba przyłożyć specjalną folię i przy pomocy żelazka nagrzać znajdujący się na niej klej, który połączy się dzięki temu z podłożem. Dobrze jest poprosić o pomoc druga osobę.

Jak dbać o meble z okleiną? W przypadku mebli drewnianych niewskazana jest oczywiście, jak zawsze, nadmierna wilgoć. Meble wykonane z płyty wiórowej i pokryte okleiną są bardzo delikatne i trzeba na nie szczególnie uważać. Wilgoć może spowodować, że okleina się wypaczy i od nich odklei. Równie niebezpieczne mogą być ślady po wilgotnych i gorących naczyniach. Tak uszkodzona okleina prezentuje się bardzo nieestetycznie. Trzeba także pilnować dzieci, aby nie zarysowały mebli flamastrami, kredkami czy farbkami. Jeśli nawet już maluch będzie rysował, dobrze jest podłożyć karton lub większy kawałek papieru. Będzie to stanowić zabezpieczenie przed przypadkowym ubrudzeniem.

Warto również uważać z ozdabianiem mebli różnego rodzaju, modnymi w ostatnim czasie, naklejkami. Po ich zdjęciu bowiem może okazać się, że okleina została zniszczona i wygląda po prostu brzydko. Dlatego wybór naklejek powinien być dobrze przemyślany, a jeśli już to należy niezwykle ostrożnie je później odklejać. Zniszczonej okleiny nie da się bowiem odnowić i naprawić. Nadaje się jedynie do wymiany na nową.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *