lekarz-za-pomocą-nowoczesnego-komputera_1112-498

Poradniki

Diagnoza i leczenie atopowego zapalenia skóry

18 maj , 2017  

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która dotyka coraz większy odsetek społeczeństwa – obecnie szacuje się, iż ze schorzeniem tym boryka się co piąty mieszkaniec globu. Przyczyny występowania choroby nie są jednoznaczne, jednak wśród głównych czynników sprzyjających atopowemu zapaleniu skóry wymienia się czynniki genetyczne, środowiskowe, klimatyczne, psychogenne i drażniące. Bez względu na przyczyny wystąpienia schorzenia najważniejsza jest szybka diagnoza, która umożliwia podjęcie odpowiedniej terapii. Zaniedbanie choroby może prowadzić do niebezpiecznych i nieestetycznych zmian skórnych.

Rozpoznanie atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry może być trudne do rozpoznania, gdyż towarzyszące mu objawy często występują przy wielu innych dolegliwościach skórnych. Dlatego dermatolodzy w stawianiu diagnozy posiłkują się wieloma metodami. Podstawowym sposobem zdiagnozowania choroby jest szczegółowy wywiad z pacjentem oraz badanie fizykalne. Najważniejsze kryteria pozwalające rozpoznać schorzenie to:
– kryteria większe: świąd, umiejscowienie zmian w typowych miejscach (powierzchnie zgięciowe kończyn), przewlekły i nawrotowy charakter choroby, występowanie atopii wśród pozostałych członków rodziny,
– kryteria mniejsze: suchość i rogowacenie skóry, skłonność do zakażeń skórnych, wystąpienie pierwszych objawów we wczesnym dzieciństwie, zaćma, nietolerancja wełny i niektórych pokarmów, nasilanie się objawów w sytuacjach stresowych, odczyny skórne, nawracające zapalenie spojówek, rumień twarzy, dermografizm (polegający na tym, iż zadrapana skóra reaguje bladością, a nie zaczerwienieniem).
Do postawienia diagnozy wystarczy wystąpienie co najmniej trzech kryteriów głównych, natomiast kryteria mniejsze często mają charakter uzupełniający. Dodatkowe czynności diagnostyczne wykonywane przez lekarza obejmują tak zwane skórne teksty punktowe, które pozwalają określić alergeny powodujące chorobę (na przykład produkty żywnościowe, pyłki, roztocza lub sierść zwierząt). W przypadku braku możliwości przeprowadzenia testów można wykonać badanie krwi, na podstawie którego odznacza się poziom przeciwciał odpowiedzialnych za wystąpienie alergii.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry wymaga długotrwałego i systematycznego leczenia. Zastosowanie odpowiedniej terapii jest uzależnione od wieku pacjenta oraz charakteru i rozległości zmian skórnych. W każdym przypadku leczenie jest dobierane indywidualnie i może być zalecone jedynie przez lekarza.

Do podstawowych metod leczenia atopowego zapalenia skóry zalicza się:
– stosowanie kremów przeciwzapalnych,
– smarowanie obszarów chorobowych maściami z zawartością sterydów,
– zażywanie leków przeciwuczuleniowych.
Wszystkie wymienione wyżej metody mają na celu przede wszystkim złagodzenie nieprzyjemnych i nieestetycznych objawów. W ciężkich przypadkach choroby lekarz może zalecić fototerapię, czyli naświetlanie skóry silnymi promieniami ultrafioletowymi. Dodatkowo należy pamiętać o odpowiednim nawilżaniu i natłuszczaniu skóry oraz całkowitym wyeliminowaniu potencjalnych alergenów, które mogą nasilać objawy choroby.

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie, które towarzyszy pacjentowi do końca życia. Wprawdzie intensywne leczenie może zmniejszyć lub zlikwidować zmiany skórne i nieprzyjemne objawy, to jednak należy pamiętać o tym, iż choroba ma charakter przewlekły i wykazuje wysoką tendencję do regularnych nawrotów. Dlatego osoba ciepiąca na to schorzenie już do końca życia musi dbać o skórę w wyjątkowy sposób.

Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.febumed.com.pl/artykuly/azs/

,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *