coins-1015125_640

Finanse

Oszczędzaj na drobnych nawykach – to proste!

21 kwi , 2016  

Wszyscy wiemy, jak ważne jest oszczędzanie. Kto kiedykolwiek zaznał przyjemności kupienia sobie wymarzonych, markowych butów za pieniądze odkładane z kieszonkowego, doskonale wie, z jaką satysfakcją i dumą wiąże się ten zakup. Wielu Polaków jednak nie oszczędza nawet złotówki miesięcznie, ponieważ w ich opinii – nie mają z czego. To nieco dziwna tendencja, jeśli wziąć pod uwagę, że ta sama osoba chcąc wyjść z kolegami na piwo potrafi bez problemu wyciągnąć kilkadziesiąt złotych i wydać je jednego wieczoru w klubie na sam alkohol.

W ciągu całego nastoletniego i dorosłego życia nabywamy wielu nawyków, które tak naprawdę nie są istotne dla naszego funkcjonowania, nie poprawiają jakości naszego życia, a czasem tylko dają złudzenie tej poprawy jakości. Przykładowo, niektórzy z czystego lenistwa codziennie w porze obiadowej wychodzą do baru, w którym ktoś po minucie poda im gorącego hamburgera. Nie zawsze to wynik braku czasu, ponieważ przyrządzenie posiłku w domu nie jest wcale tak czasochłonne, jest za to na pewno tańsze. Te same osoby pod koniec miesiąca, tuż przed wypłatą narzekają na brak pieniędzy, po czym gdy tylko otrzymują wypłatę powracają do starych nawyków. Zrobienie zakupów na cały tydzień i poświęcenie jednego dnia na ugotowaniu posiłków na kilka najbliższych dni pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy, a przy tym sprawi, że będziemy odżywiali się zdrowiej!

Drobne nawyki, które rujnują nasz portfel to również palenie papierosów. Sposoby na oszczędzanie nie muszą być zaawansowane – czasem wystarczy po prostu zrezygnować z czegoś, co do tej pory robiliśmy bez zastanowienia. Na przykład, kupujemy bilet na autobus i podjeżdżamy tylko dwa przystanki, podczas gdy wystarczyłoby wstać 10 minut wcześniej i przemaszerować ten odcinek drogi do pracy lub na uczelnię. Wydajesz dużo na doładowania do telefonu? Zmień taryfę na bardziej korzystną, lub na abonament, co może zminimalizować koszty. Jeśli rozmowy telefoniczne czy korzystanie z Internetu w telefonie nie decydują o twoim być albo nie być zawodowym albo towarzyskim – może po prostu je ogranicz? Przejdź się pieszo, zachwyć śpiewem ptaków, świeżym powietrzem, zaplanuj swój dzień – zamiast siedzieć w zatłoczonym autobusie z nosem w telefonie!


One Response

  1. Bulgotacz pisze:

    O domowe finanse można zadbać bardzo łatwo, wystarczy się pilnować. Ale nie wszyscy to potrafią 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *