drone-1155507_640

Ciekawostki

Drony i ich rosnąca popularność

13 cze , 2016  

Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne jeszcze kilka lat temu miały zastosowanie jedynie w wojsku. Do dzisiaj są szeroko stosowane zresztą w celach militarnych, jednak ich popularność wśród cywilów nieustannie rośnie. Według analiz w ciągu najbliższych 10 lat liczba dronów osiągnie poziom 10% europejskiego rynku lotniczego.

Drony stosowane są dzisiaj tam, gdzie jeszcze niedawno wykorzystywane były helikoptery. Są one bowiem dużo tańsze, zarówno w zakupie, jak i w użytkowaniu. Dodatkowo statkiem takim o wiele łatwiej jest kierować. Drony są poza tym zwinne, lekkie, dynamiczne i mogą utrzymać się w powietrzu przez dłuższy okres czasu. Znajdują więc szereg zastosowań w wielu sektorach.

Jednym z najpopularniejszych zastosowań jest wykonywanie fotografii terenów i wydarzeń rożnego rodzaju z lotu ptaka. Coraz modniejsze są np. sesje ślubne wykonywane na wysokości. Jest to sposób na oryginalną pamiątkę na całe życie. Na dronach montuje się kamery i aparaty, które pozwalają na sfotografowanie danych imprez czy okoliczności w bardzo wysokiej rozdzielczości. Powietrzne statki bezzałogowe mają możliwość wzniesienia się nawet na wysokość kilkuset metrów. Dzięki temu można uchwycić rozległe obszary.

Drony wykorzystuje się coraz częściej do ochrony różnego rodzaju obiektów i imprez np. muzycznych i sportowych. Zastosowano je m.in. podczas Igrzysk Olimpijskich. Pomagają one na szybkie i sprawne rejestrowanie najważniejszych wydarzeń i szybkie reagowanie w momencie, gdy zajdzie taka potrzeba. Bezzałogowe statki powietrzne mogą latać na obszarach dotkniętych np. katastrofami naturalnymi. Wówczas można je wysłać na lot w celach poszukiwawczych np. osób zaginionych czy poszkodowanych. Coraz częściej wykorzystują je również m.in. strażacy w akcjach ratunkowych różnego typu.

Drony wykorzystywane mogą być także w budownictwie i nieruchomościach. Prezentacja inwestycji i obiektów dzięki ich pomocy jest dużo bardziej precyzyjna i przyciąga uwagę ze strony klientów. Fotografie wykonywane przy udziale bezzałogowych statków powietrznych pokazują obszary z większej perspektywy.

W końcu – drony zyskują coraz większą popularność jako sprzęt rekreacyjny. Pojawiają się w sklepach i mają dużo niższe ceny niż jeszcze kilka lat temu. Stanowić mogą doskonały pomysł na prezent, także i dla najmłodszych z okazji dnia dziecka czy urodzin. Mikro-drony (quadrocoptery) są lekkie i łatwe w obsłudze, przystosowane nawet dla dzieci. Modele nieco bardziej zaawansowane są odpowiednie dla osób bardziej doświadczonych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *